close
loading

Już dziś, zarezerwuj termin wizyty

Wełna vs piana PUR

     Jako że dach jest tym miejscem, przez które możemy tracić nawet do 35 procent ciepła, powinniśmy przyłożyć odpowiednią wagę do wyboru materiału do izolacji poddasza.

     Wiadomo, że od kilkunastu jak nie kilkudziesięciu lat najpopularniejsza do izolacji termicznej dachu była wełna mineralna.

     Coraz częściej jednak inwestorzy wybierają ocieplenie pianą Pur poddasza ścian działowych czy posadzek.

Postaram się w kilku zdaniach przedstawić podstawowe różnice między wełną a pianą Pur

 

Danych na temat deklarowanych parametrów, jakie zamieszcza producent bądź importer, należy szukać w aprobacie technicznej (dla pianek) i deklaracji właściwości użytkowych produktu (dla wełny mineralnej). Te właśnie dokumenty, jako wymagane prawem, są najbardziej rzetelnym źródłem informacji.

 


 

 

Współczynnik przewodzenia ciepła

Podstawowym parametrem, charakteryzującym materiał izolacyjny, jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany jako λ. Im niższa jest jego wartość, tym lepiej, ponieważ materiał, który gorzej przewodzi ciepło, lepiej izoluje i zapobiega stratom energii. Jeśli porównać te parametry, korzystniej od wełny mineralnej wypada piana systemowa. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi w przypadku wełny 0,044–0,034 oraz 0,037-0,022 w przypadku piany poliuretanowej.

 

 

 

 

Mostki termiczne

Budowa domu to ogromne koszty i szukanie oszczędności. Nie na wszystkim jednak warto oszczędzać. W perspektywie kilku lat może okazać się, że rozwiązanie pozornie droższe, w praktyce okazało się tańszym, ponieważ generowało duże oszczędności ciepła i naszych pieniędzy.

Argumentem, który przemawia często za wyborem wełny mineralnej do wykonanie ocieplenia poddasza jest fakt, że izolację tym materiałem można wykonać także własnymi siłami.

I tak zamiast zaoszczędzić, często tracimy – źle wykonane ocieplenie, że czekają nas kosztowne poprawki, jeśli nie za miesiąc to za kilka lat. Do nieszczelności izolacji mogą przyczyniać się między innymi upychanie wełny czy jej zgniecenia. Wystarczy także brak odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy połacią dachową a wełną, by izolacja nie spełniała swego zadania. Brak szczeliny wentylacyjnej może prowadzić do zawilgocenia wełny, a tym samym utratę jej właściwości izolacyjnych.

Rozwiązanie tańsze, poprzez które chcieliśmy obniżyć koszt budowy domu, okazało się być droższe. Izolacji pianą systemową nie możemy wykonać sami, usługę tę wykonuje wyspecjalizowana ekipa. Zapłacimy za usługę nieco więcej, ale będziemy mieć pewność, że ocieplenie zostanie wykonane z należytą starannością, a my będziemy cieszyć się dobrze ocieplonym i wyciszonym poddaszem, bez mostków termicznych, z niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Izolacja z pianki poliuretanowej jako jedyne rozwiązanie izolacyjne praktycznie wyeliminowuje powstawanie mostków termicznych.

 

 

W okresie zimowym wystarczy spojzeć na dach budynku, i można stwierdzić że więkrzośc ciepła tracimy przez nieprawidłowe ocieplenie poddasza. :)

 

 

 

 

Izolacja poddasza, a alergik w domu

Struktura wełny jest otwarta, co oznacza, że materiał może gromadzić różnego rodzaju roztocza i kurz. Jest to istotne dla alergików, dla których przebywanie wśród roztoczy przekłada się na komfort zdrowotny. Struktura piany, wykorzystywanej do ocieplania poddasza znacząco utrudnia osadzanie się kurzu, dlatego rozwiązanie to jest polecane zwłaszcza dla alergików. – Piana poliuretanowa wykorzystywana jest w materacach, na których śpimy, co potwierdza fakt jej neutralności na nasze zdrowie.

 

Palność materiału

Często poruszanym tematem w kontekście wyboru izolacji, jest palność materiału. Lepszą odpornością na ogień wykazuje wełna mineralna, wytrzymująca temperaturę dochodzącą nawet do 1000°C. Z kolei piana systemowa jest materiałem samogasnącym – jeśli nie ma dostępu do otwartego ognia to gaśnie samoistnie.

Piana jest termoutwardzalna, ponadto nie topi się, a w wysokiej temperaturze następuje zwęglenie powłoki, które odcina ogień od głębszych warstw, nie pozwalając na rozprzestrzenianie się pożaru. W klasyfikacji ogniowej wełna mineralna ma klasyfikację A, czyli niepalna, z kolei piana poliuretanowa wykorzystana jako materiał do izolacji poddasza i pokryta płytą karton-gipsową ma klasę palności B-s1,d0, oznaczającą: niezapalna, niekapiąca, samogasnąca.

 

 

 

Ciężar materiału izolacyjnego

Wełna mineralna a pianka poliuretanowa znacząco się różni pod względem swojego ciężaru właściwego. Tradycyjne materiały izolacyjne jak wełna mineralna obciąża konstrukcję dachu kilkukrotnie bardziej niż bezspoinowa powłoka z pianki poliuretanowej, która dodatkowo usztywnia konstrukcję dachu.

Cięższy materiał izolacji zawsze wymaga solidniejszej konstrukcji dachu, a zatem - większej ilości drewna do jej zbudowania.

Do izolacji poddasza stosuje się maty lub miękkie płyty z wełny. Jeden metr sześcienny maty - zarówno z wełny mineralnej szklanej, jak i skalnej - waży 10-35 kg, a płyty - 16-60 kg.

Pianka poliuretanowa w wersji otwartokomórkowej to obciążenie dla dachu 8-10 kg/m3; a w zamkniętokomórkowej - 30-46 kg/m3.

 

 

 

 

Koszty

Aby porównać koszty ocieplenia połaci dachu, przyjmijmy ten sam współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie x=0,035 W/(mK) dla piany Pur  przy grubości izolacji 20cm co odpowiada ok 35cm wełny mineralnej.

Ceny wełny mineralnej kształtować się będą na poziomie 30-50 zł/m2 

Koszt ułożenia wełny - średnio jest to 15-25 zł/m2.

 

Za ocieplenie pianką otwartokomórkową zapłacimy (materiał + robocizna)

50-70 zł/m2

 

 

 

 

Nasiąkliwość wełny i pianki PUR

Bez dwóch zdań to jeden z ważniejszych parametrów, który w dłuższej perspektywie użytkowania izolacji będzie miały wpływ na strukturę warstwy ocieplenia.

Poważnym mankamentem wełny mineralnej jest występowanie nasiąkliwości. Wilgotna wełna nie ma właściwości termoizolacyjnych, tym samym nie spełnia swojej podstawowej roli. Wilgotna wełna może zawilgocić pozostałe elementy konstrukcyjne, zarówno murowane jak i drewniane, co prowadzi do zagrzybienia, a nawet do zamarznięcia pod wpływem niskich temperatur. Podstawą ochrony wełny mineralnej od nasiąkania wilgocią z otoczenia jest zastosowanie folii paroizolacyjnej.

W piankach poliuretanowych otwartokomórkowych także występuje parametr nasiąkliwości. Pomimo wielokrotnie większego parametru nasiąkliwości względem wełny mineralnej, wilgoć nie zagraża izolacji z pianki poliuretanowej ze względu na jej całkowicie odmienną strukturę. Woda (para wodna) znajdująca się w piance jest oddawana do membrany paroprzepuszczalnej, wędrując przez piankę nie uszkadza jej, nie zmienia jej budowy, nie obniża właściwości termoizolacyjnych, nie zmienia pozostałych parametrów fizykochemicznych wyrobu gotowego, nie powoduje osiadania izolacji z piany, ani jej kruszenia.